Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


spm:arch:barvy_interier

Barvy v interiéru

Působení barev na člověka je čistě psychologického rázu a nemělo by se opomínat při dotváření stavby jako celku. Barvy mohou příznivě ovlivnit produktivitu práce obyvatel objektu, jejich hodnotný odpočinek, stejně jako je uvádět do depresí či pasivity.

Je důležité poznamenat, že působení barev se může lišit podle kultury a etnicity jedince a zde se zabýváme pouze jejich působením ve středoevropském měřítku. Psychologické působení barev na člověka je více rozebráno v oddílu Feng-Shui.

V řešení každého interiéru je důležité zohlednit nejen účel dané místnosti a objektu, architekturu objektu, ale také pohlaví a věk jeho běžného obyvatele, jeho povahové rysy, estetické preference.

Optická deformace

Důležitý vliv barev je ale také optický, jehož následkem může být místnost deformována účelně, při nesprávném užití se však člověk v tomto prostoru může cítit nepříjemně až stísněně.

Příkladem účelného využití optické deformace barvami může být potlačení konstrukčního prvku, že bude mít světlejší nenápadnější barvou než okolní stěny, obráceně jej můžeme zdůraznit.

Výrazné barvy na stěně také mohou opticky potlačovat zařízení interiéru, jako například nábytek nebo bytové doplňky, které by za jiných okolností mohly v souladu se správnou barvou vyniknout a příznivě působit na pozorovatele.

Kontrast

Kombinací protilehlých barev z barevného kruhu vnáší do prostory dynamický kontrast, může však nepříjemně působit pro zrak pokud jsou stejně intenzivní v tónech. Jedna barva by měla být tlumena smícháním s bílou nebo černou barvou.

Sterilitě bílých místností se dá zamezit vložením kontrastního prvku v jasné pastelové barvě. Stejně dobře a moderně také působí užití barev v místnostech monochromně laděných, třeba obložených obklady v imitaci kamene nebo cementové stěrky.

Hmotné barvy a jejich identifikace

Pro volbu tónu nátěrové barvy se již od roku 1927 používá vzorník RAL, kterého lze s výhodou využívá pro přesnou identifikaci a reprodukci dané barvy. Základní RAL Classic vzorník obsahuje 213 barev, jeho rozšíření RAL Design Systém pak 1625 barev a RAL Effect 420 plných a 70 metalických barev.

Neexistuje žádný přepočet do barev CMYKových ani PANTONE, které se používají v tiskařském průmyslu, natož RGB, které jsou pouze světelnými barvami v monitorech a obrazovkách a neplatí pro ně stejná pravidla při míchání.

Je proto zcela zásadní vybírat barvu nátěru podle fyzického RAL vzorníku, který vlastní každý prodejce.

Feng Shui a psychologie barev v interiéru

Feng Shuei se zaobírá vnitřním prostorem, který nás obklopuje jako ochranná skořápka, chránící nás před vnějšími vlivy, zejména stresy, které by ubírali naši životní energii. Při řešení interiéru se pak definuje, co je skutečně podstatné pro harmonii ducha a co je naopak zanedbatelné. Dosažení harmonie je dosáhnuto ideální kombinací mužského a ženského principu jin/jang – jejich souladu.

Kromě architektonického řešení se zaobírá také barvami, materiály a tvary, jejich vhodným výběrem a umístěním v dané místnosti i v celém domě jako v celku dle světových stran.

Nezanedbatelnou součástí harmonického prostředí je také prosvětlenost, které lze dosáhnout jak přirozeně, tak umělým osvětlení, je však velmi důležité, aby byla.

Pět prvků podle Feng Shui

Dřevo, Oheň, Země, Kov, Voda

Těchto pět prvků zastupuje barevná seskupení, jejichž energetické působení může být plně efektivní pouze při souladu charakteru působení barvy s jejím tvarem, materiálem, umístěním. S výhodou se však dá prvky také účelně kombinovat, neboť každá místnost by měla obsahovat každý prvek pro harmonii. Např. kombinace čtvercového tvaru země a červené barvy ohně.

Cyklus prvků značí podporu jednotlivých prvků po směru hodinových ručiček, kterého je dosaženo kombinací daných dvojic prvků. Naopak kombinací prvků v protisměru se dá výrazně působící prvek utlumit. Podpoření prvku dosáhneme, například použijeme-li jeho barvu, ale tvar prvku předcházejícího.

Dřevo

Jedná se o odstíny zelené barvy, přičemž čím větší je podíl modré, tím je barva těžší a chladnější, zatímco podíl žluté přidá na svěžesti a živosti. Barvy dřeva navozují klid a přátelskou atmosféru.

Dřevo podporuje růst a rozvoj, tvořivost, inspiraci, flexibilitu myšlení, hravost a nápaditost. Příliš mnoho dřeva způsobuje deprese, rozpad vztahů a otupělost logického myšlení.

  • Středně zelená má utlačující povahu, která může vyvolávat podrážděnost.
  • Žluto-zelená je pozitivní barva harmonie, vyrovnání a vyléčení. Nejméně ze všech barev unavuje oko. Značí příchod jara a mládí.
  • Zeleno-modrá až tyrkysová posilují sebejistotu.

Oheň

Je reprezentován celou škálou odstínů počínaje oranžovou, přes cihlově červenou, ohnivě rudou, fialovou, konče jemnou růžovou.

Oheň podporuje inteligenci, odvahu, moudrost, nechává vyniknout kouzlu osobnosti. Nejcennější vlastností ohně je schopnost realizovat.

  • Růžová ztrácí díky bílému podílu část své energie, ne však emocionální kvalitu – spojení s růžemi a láskou. Působí antistresově a podporuje intuici.
  • Oranžová spojuje sílu slunečné žluté a vitalitu červené barvy. Působí vzrušivě a bojovně. Oranžová vyvolává radosti, družnosti, veselí a tepla, je barvou povzbuzení.
  • Červená v sobě skrývá vitalitu, krev, lásku i sexualitu, stejně jaké agresivitu a risk. Měla by se pro své varovné účinky používat zdrženlivěji.

Země

Barvou země je žlutá a hnědá stejně jako jejich barevné kombinace. Barvy země by neměly člověka v prostoru uzavírat kvůli svému stísňujícímu charakteru. Energicky je lze otevřít kombinací hnědé se žlutou či žlutou s bílou barvou.

Země podporuje spolehlivost, zodpovědné zacházení s majetkem a čestnost a někdy i lenost, těžkopádnost…

  • Žlutá barva zdůrazňuje spolehlivost, podporuje komunikativnosti, posiluje soustředěnost a sebedůvěru. Zahřívá a rozveseluje mysl.
  • Hnědá skýtá pocit bezpečí, citovou otupělost a zásadovost.

Kov

Sem náleží barva bílá a šedá či barvy kovů jako jsou zlatá, stříbrná nebo měděná.

Kov je preciznost a snaha dotáhnout vše do konce. Kov je i rozum, logika a touha po dokonalosti.

  • Bílá barva odráží energii, ta se kumuluje a vytváří napětí, proto je v bíle natřené místnosti těžké se uvolnit, podporuje však soustředěnost. Je to barva čistoty a elegance, barva světla a zrození i smrti.
  • Šedo-hnědá působí stabilizačně na psychiku pozorovatele.
  • Zlatá barva zvyšuje energický potenciál prostoru. Posiluje sebevědomí, dodává životní sílu, odbourává úzkost a podporuje koncentraci.

Voda

Vodě přísluší odstíny modré, dále pak šedá a černá. Obecně se dá hovořit o působení chladném a odtažitém. Značí klid a vyrovnanost.

Voda podporuje dobré chápání informací a jejich následné zpracování. Přináší nové myšlenky, nové nápady. Voda značí bohatství a kariéru, ale příliš mnoho vody může vnášet do života chaos, emotivnost, pesimismus a melancholii.

  • Světle modré barvy se dá výhodou využít pro optické zvětšení prostoru a její asociace s oblohou.
  • Tmavě modrá má vliv na emoce, působí tajemně a uklidňuje.
  • Zemitá šedá barva působí terapeuticky, nechá oko odpočinout.
  • Fialová způsobuje napětí a proto se na velké ploše nedá snést. Je to barva znepokojení, melancholie, ale i duchovna.
  • Černá pohlcuje světlo, utlumuje mysl. Je to barva smutku a tmy.

Zdroje

  • Vzorník barev RAL (online), Wikipedie.cz, [cit. 1.9.2015]
  • Barva a feng šuej, Gudrum Mende, 2011, [cit. 1.9.2015]
  • Color – 500trics, Könemann, 2014, [cit. 1.9.2015]
  • Zpracovala Eva Ševelová
spm/arch/barvy_interier.txt · Poslední úprava: 2023/07/25 11:28 autor: pepar